Kripto parasi olanlar dikkat! | Donanım Haber
Son iki yıldır kripto para dünyasında birbiri ardına yazılım saldırıları gerçekleşiyor ve kayıplar 10 milyar dolara yaklaşmış durumda. Ne var ki saldırganlar paranızın bir kısmını değil tamamını istiyor. Bu nedenle adam kaçırmalar da arttı.

Yatırımcı kaçırma olayları arttı

Aslında varlıklı insanların veya yakınlarının kaçırılması çok eskiden beri süregelen bir konu ancak banka gibi finans kurumlarının güvenliği nedeniyle saldırganlar belirli bir fidyeye razı oluyordu. Kripto paralarda ise anahtarlar tamamen yatırımcıda olduğu için daha kolay hedef oluyorlar.

Geçtiğimiz günlerde hindistán‘da yaşanan adam kaçırma işin ciddiyetini ortaya koyuyor. 40 millones de dólares cripto paraya sahip bir kişi kaçırılarak 1 hafta alıkonuldu. Üzücü taraf ise siber suçlarda görevli bir polis memurunun veri tabanı taraması yaparak bu yatırımcıyı öğrenmiş olması. Yakınlarının pule haber vermesi sonrasında nihayet yatırımcı Serbest bırakıldı.

İspanya’da ise 58 millones de dólares Bitcoin’e sahip ABD’li yatırımcının evine zorla giren saldırganlar özel anahtarlarını vermesi için iş adamına işkence uyguladı. Önemli bir miktarı tuttuğu cüzdanın bilgilerini alınca da saldırganlar kaçtı.

a

Hong Kong’da ise 3.85 milyon dolarlık varlığa sahip Hong Konglu bir iş adamı da 1 hafta alıkonuldu ve çekiç ile dayak dahil işkenceye maruz kaldı. İş adamının polis baskını ile kurtarıldığı ifade ediliyor. Bununla birlikte şehirde 8 kişinin daha mafya tarafından kaçırıldığı ifade ediliyor.

Adam kaçırma olaylarına ne yazık ki yapacak pek fazla bir şey yok ancak uzmanlar fazla göz önünde bulunulmamasını ve özellikle sosyal medyada paylaşım yapılmamasını istiyor. Ayrıca tüm varlıkları tek bir cüzdanda tutmamak ve riskli durumlarda gerekirse tam tersi bir hayat hikayesi uydurmak da tavsiyeler arasında.

READ  Ponen a la venta un Volkswagen con dos elementos curiosos: el velocímetro y el tacómetro son `` manejados '' por Hitler (FOTO)

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *