OMM, Son 100 Yılın En İyi 25 Müze Binası Listesinde| Alem Dergisi

Amerikan görsel sanatlar dergisi ARTNews, 1922 yılından bu yana inşa edilen en güzel müze binalarını derledi. «Son 100 Yılın En İyi 25 Müze Binası» escucha en 21’inci sırasında, Türkiye’den Odunpazarı Modern Müze (OMM) yer aldı. Aralarında Fransa’dan Centre Pompidou ve Louvre, İspanya’dan Guggenheim Bilbao, İtalya’dan MAXXI gibi dünyanın önde gelen müzelerinin bulunduğu liste yer alan OMM binası, dünyaca ünlü Japan mimarlık ofisi Kengo Kuma and Associates’in (KKAA) imzasını taşıyor. 2019’da kapılarını açan; iş insanı, koleksiyoner Erol Tabanca’nın kurucusu olduğu OMM, hem Tabanca’nın koleksiyonuna hem de geçici sergilere ev sahipliği yapıyor.

SParque eungMo, »Maya»

31 Temmuz 2019’da Yayınlanan Alem Dergisi’nin Kapağında Kızı İdil Tabanca Ile Yer Alan Eroll Tabanca, omm’un Tasarım Hikayesini şu Sözlerle Anlatmıştı: «Eskişehir’de Böyle Bir Müzeyi Hayata Geçirmek Ice Kengo Kumaya Kararşık Ver. Kuma’ya projeyi şöyle tarifa ettik: ‘Biz bir müze yapmak istiyoruz. Müzeyi de Eskişehir’de Odunpazarı’nda yapmak istiyoruz’ Kengo Kuma’nın da ilk söylediği şey ‘O zaman gelip orayı görmemiz lazım’ gelü oldu. Ve ip buraya onördizaman soruları projeyi şekillendirdi. Osmanlı mimarisi ONU çok etkiledi. Müzenin bulunduğu Alan, Osmanlı Sivil mimarisinin Tipik örneklerinden oluşan bir Bölge. Odunpazari, tıpkı Safranbolu gibi tarihi Doku içerisinde yer alıyor. Odunpazari semtinin, Adi üzerinde, tarih içinde bir fonksiyonu olmus. Zamanında odun bir satılan yermiş. Bütün bunlardan hareketle proje şekillendi. Ve en nihayetinde Kengo Kuma ve ortağı Yuki Ikeguchi’nin özgün bir tasarımı oldu burası.»

a

Guido Casaretto,»¿Las personas desagradables comparten características similares III» heykeli

Assa Kauppi, »Yarış Bitti»

Müze açıldığı günden bugüne yöresel dokudan ilham alan ahşap mimarisi ve içinde sergilenen önemli eserleriyle adından sıkça söz ettiriyor. OMM bugüne dek hem sanat hem mimari alanında ulusal ve uluslararası birçok ödüle layık görüldü.

READ  "De hecho, somos el octavo o noveno equipo más rápido"

Japón bambu sanatçısı Tanabe Chikuunsai IV’ün enstalasyonu

Müze, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından «2019 Yılı Özel Ödülü»ne layık görülürken, 2020 yılında İngiltere’de düzenlenen Museum+Heritage Awards kapsamında «Yılın Uluslararası Projeşti» seç. 2021 yılında ise müze, Avrupa Müze Forumu’nca (EMF) 2021 Avrupa’da Yılın Müzesi Ödülleri’nde «Özel Takdir Ödülü»ne layık görülmüştü. Çağdaş sanatın ritmini Eskişehir’e taşıyan OMM hem sergileriyle hem mimarisiyle dünya çapında adından sıkça söz ettiriyor.

Odunpazarı Moderno Müzesi’nden «Günün Sonunda» Sergisi

ODUNPAZARI MODERN MÜZE – EROL&İDİL TABANCA

Şubat Ayında Gezilebilecek Sergiler

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *