Türkiye’de tarım ihracatının zirvesinde Ege Bölgesi var

Yüzyıllardır Euge Bölgesi’nin Ovalarında Yetişen Sağlıklı Gıdaları Dünyanın Dört Bir Tarafına Ihraç Eden Egeli Ihracıılar, 2020 Yılındaki 4 Mileyar 358 Milly Dolarlık Tarım Ürünleri iHracatını 2021 Yılında Y Baiştirmey 17 Geli. Ege İhracatçı Birlikleri bünyesindeki 12 ihracatçı birliğinin 7 tanesinin Tarım Ürünleri ihracatçılarının kümelenmesi olduğunu aktaran Ege İhracatçı Birlikleri Koordinator Başkanı Jak Eskinazi, Ege Bölgesi’nin Tarım Ürünleri ihracatının artması için Amerika Birleşik Devletleri’nde Fancy Food, Japonya’da Foodex, Almanya’da Biofach, Çin’de Çin İthalat Fuarı’nın uzun yıllardır milli katılım organizasyonlarını yaptıklarını anlattı. Pandeminin Tarım sektörüne Yatırım yapmanın zorunluluk olduğunu bir kez daha ortaya koyduğunu vurgulayan Eskinazi, «İzmir’de su yıllarda Sivil toplum kuruluşları arasında yakalanan Uyum Tarım alanında da meyvelerini veriyor. Dikili, Kınık, Bayındır ve Bergama’da kurulma aşamasındaki Tarım Sanayi Ihtisas Organizar Bölgeleri devreye girdiğinde Ege Bölgesi’nin tarım ürünleri ihracatı kulvar değiştirecek.

TURQUALİYT VE URGE’LERLE HEDEFE ULAŞILACAK

Ege İhracatçı Birlikleri’nin sürdürülebilir Tarım mottosuyla Hareket ettiğini, Tarım ve Orman Bakanligi, isla Ticaret Bakanligi koordineli Hareket ettiğini paylaşan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinator Başkan Yardımcısı Ege ve he Kuru Meyve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep Ege Bölgesi’nde Yetişen Tarım ürünlerinin ihracatını artırmak için iki TURQUALİTY Projesi yürüttüklerini bir projenin Güney Kore, Japan ve Çin’i kapsadığını, bir diğerinin ise dünyanın en büyük gıda ithalatçısı Amerika Birleşik Devletleri’ne yönelik olduğunu dile getirdi. EİB’de 6 Gıda birliğinin içinde yer aldığı Ticaret Bakanlığının desteklediği, «Gıda Sürdürülebilirlik URGE Projesi» comenzará verdiklerini ifade eden Celep, «Bu projemizle Tarım sektörlerimizin sürdürülebilirlik yetkinliklerini kümelenerek artırmak istiyoruz. Gıda ihracatında sektörlerinde Güçlü 27 firmamızla yapacağımız çalışmalarla Tarım sektöründe sürdürülebilirliğe Önemli bir halka ekleyeceğiz» dedi.

Türkiye’nin 2021 yılında kuru Meyve ihracatında 1 milyar 574 milyon dolarla calaña kez 1,5 milyar dolar barajını aştığını paylaşan Celep, «Türkiye’nin kuru Meyve ihracatının yüzde 55’ini oluşturan 861 milyon dolarlık tutarı Ege Bölgesi’ndeki ihracatçılarımız Yapti. Çekirdeksiz kuru üzüm 421 milyon dolarlık ihracatla lider ürünümüz olurken, kuru incirden 219 milyon dolar, kuru kayısıdan da 135 milyon dolar döviz geliri elde ettik» dedi.

SU ÜRÜNLERİ İHRACATININ YÜZDE 68’İ EGE’DEN

READ  OMM, Son 100 Yılın En İyi 25 Müze Binası Listesinde| Alem Dergisi

Celep, «Ege İhracatçı Birlikleri’nde 7 Tarım Birliği içerisinde 2021 yılında 1 milyar 320 milyon dolarlık tutarla en fazla Ihracat yapan birlik olmanın gururunu yaşadıklarının Altini çizen Ege Su Ürünleri han Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Bedri Girit, Türkiye’nin 2021 yılında gerçekleştirdiği 3 4 Ürünleri milyar dolarlık SU cinco hayvansal mamuller ihracatına yüzde 40’lık katkıyla Türkiye genelinde de Birinci Sektor olduklarına dikkati çekti. Türkiye’nin su Ürünleri ihracatının 2021 yılında 1 milyar 401 milyon dolar olduğu bilgisini paylaşan Girit, «Su Ürünleri ihracatına Ege Bölgesi olarak dolarlık 953 milyon katkı sağladık. Türkiye’nin ihracatının yüzde 68’ini Ege Bölgesi’nden yaptık. Kanatlı eti ihracatımız 178 milyon dolar olurken, 77 milyon dolarlık yumurta, 64 milyon dolarlık süt ürünleri ihraç ettik. Bal ihracatımız ise; 10,5 milyon dolar oldu» diyerek sözlerini noktaladı» dedi.

GENÇLERİ ÇİFTÇİ YAPACAKLAR

Türkiye, 2021 Yılında 5 Mileyar 111 Milon Dolarlık Taze Meyve Sebze VE Mamulleri Ihraç Ederken Ege yas Meyve Sebze İhracatçıları Birliği 1 Mileyar 182 Milly Dolelık Ihracat Performansıyla Türkiye’nin Taze Meyve Sebze VE Mamulleri Ihracatına Yüzde 23’lük Katki Sağladı. Biber ve kornişon turşuları 220 milyon dolarla lider olurken, taze meyve sebze grubunun lideri 68 milyon dolarla sofralık üzüm oldu. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, 2022 yılında gençlerin tarım sektörüne yönelmeleri için çaba göstereceklerini dile getirdi. Uçak sözlerini şöyle sürdürdü; «Bilinçli Üçüncü Kusak çiftçilerin yetiştirilmesi Adina öğrencilere yönelik de Eğitim programları Uygulama Karari Aldik. Cemre Hareketi, SÜGEP Academia ve üniversiteler iş birliğinde gerçekleşecek İklime Duyarlı Üçüncü Kusak Tarım Girişimciliği egitimi Çerçeve Programı isla TARIMA ilgi Duyan Gençlere sürdürülebilir cinco bilinçli Üretim ve pazarlama konusunda 6 Haftalık de Eğitim programları .. uygulanacak Gencler Tarım sektörüne kazandırılıcak Kalıntı sorununu önlemeye yönelik olarak üretici ve ihracatçı toplantılarına ağırlık vereceğiz ve 2020 yılında 9 meyvede hayata geçirdiğimiz «Kullandığımız Pestisitleri Biliyoruz» projemizin kapsamı genişleterek devam edeceğiz Yoğunlaşacağımız bir diğer Başlık ise ;. Gıda kayıplarını belirlenmesi ve önlenmesine yönelik proje hazırlamak olacak».

a

HUBUBAT, BAKLİYAT YAĞLI TOHUMLARIN 2023 HEDEFİ 1 MİLYAR DOLAR

READ  La guerra de Siria, Europa y el problema de la reconstrucción - Yücel Özdemir

2021 yılında EİB bünyesindeki 7 tarım birliği arasında ihracatını en fazla artıran Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği oldu. Pandeminin gıdaya Talebi artırdığını, Bunun da Ihracat rakamlarına olumlu yansıdığını vurgulayan Ege Hububat Bakliyat yagli Tohumlar han Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Terci, 2020 yılında 505 milyon dolar olan ihracatlarını 2021 yılında yüzde 35’lik artışla 683 milyon Dolara taşıdıklarını, 2022 yılında da Artis trendinin sürmesini beklediklerini paylastı. Hububat, Bakliyat han yagli tohumlar sektörü olarak cinco 2,022 2,023 yıllarında Ihracat Artis hızını koruyarak 1 milyar dolar Ihracat hedeflediklerini anlatan Terci 2021 yılında Bitkisel Yağ sektörünün 385 milyon dolarlık ihracatla Lokomotif olduğunu, Hayvan mamalarının 74 milyon dolarlık, kakaolu ürünlerin ise; 46 millones de dólares katkı sağladığını belirtti.

ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI İHRACATINDA EGE LİDER

Türkiye’deki Tüm Zeytin Ve Zeytinyağı iHraciatılarının Temsilcisi Olan Ege Zeytin VE Zeytinyağı İhracatçıları Birliği, 2020 Yılında 159,5 Milly Dolar Olan Ihracatını 2021 Yılında Yüzde 17’lik Geliş Doimle 187. Türk zeytincilik sektörünün 2021 yılındaki 309 millones de dólares ihracatının yüzde 61’ini EZZİB üyeleri gerçekleştirdi. Zeytinyağı ihracatının 27 bin 748 milyon dolar su karşılığı 95 olduğu bilgisini paylaşan Ege Zeytin han Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Davut Er, «2020 yılında 2 578 bin dolar olan zeytinyağının su Basina ortalama ihraç fiyatını 2021 yılında yüzde 32’lik artışla 3 bin 400 Dolara taşıdık. Türk zeytinyağımız 2021 yılında daha Katma Degerli ihraç edildi. Sofralık zeytin ihracatımızda yüzde 16’lık artışla 74 milyon dolardan 86 milyon Dolara çıktı. Prina ihracatından da 7 milyon dolar Convertor Elde ettik. 2022 yılında ihracatımızdaki artisin katlanarak sürmesini hedefliyoruz «şeklinde konuştu.

KINIK TARIM OSB TIBBİ AROMATİK BİTKİLER SEKTÖRÜNE İLAÇ OLACAK

Ege Bölgesi’nin ihracatında lider olduğu bir diğer tarım ürünü grubu odundışı orman ürünleri olarak kayıtlara geçti. Türkiye 2021 yılında 182 milyon dolarlık odundışı Orman Ürünleri ihraç ederken bu ihracatın 112 milyon dolarlık kısmını gerçekleştirdikleri bilgisini Veren Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Cahit Dogan Yağcı, Kekik, Defne ve adaçayının ihracatta calaña üç ürün olduğuna vurgu yapti. Pandeminin Tıbbi Aromatik Bitkilere Talebi Artırdığını Anlatan Yağcı, Sözlerini şöyl Sürdürdü: «Odundışı Ormean Ürünlerrinde Ortalama Ihraç Fiyatı Türkiye Geneli 1,19 USD / kg Iken, Ege Bölgesi’nde Bu Rakam Ege Bölgesi’nde 3,16 USD / kg’yula. Kınık’ta kurulma çalışmaları devam eden Tıbbi Aromatik Bitkiler Tarım İhtisas Organizar Sanayi Bölgesi sektöre büyük güç katacak. Orta vadede 1 milyar dolar ihracat hedefliyoruz.»

READ  Economía en Europa: La economía de la eurozona está en auge

YAPRAK TÜTÜN İHRACATI EKSİYE DÜŞTÜ

Tarım ürünlerinde Türkiye’nin geleneksel ihraç ürünlerinden yaprak tütün 2021 yılında eksi yazan tek sektör oldu. Türkiye, 2020 yılında 267 millones de dólares yaprak tütün ihraç etmişken, 2021 yılında 260 millones de dólares kaldı. 2021 yılında Türkiye’den ithalatını durduran Suudi Arabistan tütün sektörünün ihracatındaki düşüşte ana etken olarak öne çıktı. Tutun sektöründen Türkiye’de 80 bin ailenin geçimini sağladığına vurgu yapan Ege Tutun İhracatçıları Birliği Başkanı Ömer Celal Umur, virjinya tipi Tutun üretimini artırarak Tutun sektöründe ürün çeşitliliğini artırarak ihracatta sürdürülebilirliği sağlamayı hedeflediklerini vurguladı.

TARIM ÜRÜNLERİ İHRACATININ ZİRVESİNDE ALMANYA, ABD VE İNGİLTERE VAR

EGE İHRACATÇI Birlikleri’nden 2021 Yılında 168 Ülkeye Tarım Ürünleri Ihraç Edilirken Zirvede 462 Milly Donarlık Ihracatla Almanya, 410 Milly Donarlık Dışsatımla Amerika Birleşik Devletleri VE 364 Milly Donarlık Tarım VE 364 Milly Donarlık Tarım VE 364 Milly Donarlık Tarım İtalya, 292 millones de dólares Ege lezzetleri talebiyle liste dördüncü olurken, Ege İhracatçı Birlikleri’nden Rusya Federasyonu’na 291 millones de dólares tarım ürünleri ihraç edildi. Hollanda, Ege’den 258 millones de dólares tarım ürünleri alırken, Irak’a tarım ürünleri ihracatı yüzde 76’lık artışla 75 millones de dólares 132 millones de dólares çıktı. Ege Bölgesi’nden yapılan tarım ürünleri ihracatında ilk 10 ülke arasında Fransa, 123 millones de dólares taleple yedinci ülke olurken, Yunanistan’a 108 millones de dólares tarım ürünleri ihracatı yapıldı. Ege Bölgesi’nden İspanya 103 millones de dólares, Japonya ise; 91 milyon dolarlık tarım ürünleri ithal etti.

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *