Un trozo se ha desprendido de un glaciar gigante que flota en una isla frente a Georgia del Sur. Aún no sabemos si echará de menos el continente | iROZHLAS

Otra pieza rompió un glaciar gigante en el Atlántico Sur, cuyo viaje ha sido observado recientemente de cerca por científicos debido a la posible amenaza para la vida silvestre en la isla deshabitada de Georgia del Sur. Además, la masa de hielo ha girado 180 grados debido a las corrientes submarinas, lo que no significa que eventualmente se pierda el continente, dijo la Agencia Espacial Europea (ESA), que monitorea el glaciar con sus satélites.Vídeo
Londres

Compartir en Facebook


Compartir en Twitter

Compartir en LinkedIn

Impresión


Copia la dirección URLDirección corta
CerrarEl gigante kra llamado A68a se separó del glaciar antártico Larsen-C en 2017 y se ha estado moviendo en alta mar desde entonces. Mientras tanto, dos partes más pequeñas se han desprendido del glaciar original: la A68b y la A68c.


Obří ledovec putuje Atlantikem. Vědci se obávají srážky s ostrovem Jižní Georgie, domovem tučňáků

a


Číst článek

Nyní ledovec přišel i o svou špičku a ta dostala jméno A68d. Původně měl ledovec rozlohu 5800 čtverečních kilometrů, podle posledních měření se zmenšil zhruba na 4200 kilometrů čtverečních, což je plocha o něco málo menší než Pardubický kraj.

READ  Periodista desaparecido por informar sobre brote de coronavirus en Wuhan podría estar bajo estricta vigilancia por parte del régimen chino

Ledovec se nyní nachází asi 50 kilometrů od pobřeží Jižní Georgie, což je malý ostrov ležící asi 1400 kilometrů východně od pobřeží Argentiny a patřící k britskému zámořskému území Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy.

Likvidace podmořského života?

Pokud nezmění kurz, uvízne podle odhadů v mělčinách u ostrova, což by mohlo v podstatě zlikvidovat tamní podmořský život. Pokud uvázne na úbočí ostrova, může trvat až deset let, než roztaje nebo se odlomí.

Asi dvěma milionům tučňáků, kteří na ostrově žijí, by pak zatarasil přístup k moři, kde shánějí potravu pro svá mláďata. Rozpouštějící se sladká voda by zase způsobila, že moře bude nehostinné pro fytoplankton a další organismy.

To, že ledovec zachytil jiný proud, podle oceánologa Gerainta Tarlinga z britského úřadu pro výzkum Antarktidy (BAS) zatím znamená jen to, že nejspíš neskončí v pobřežních vodách u jihozápadní části ostrova, ale spíše u té východní. „Stát se může všechno, v tom ohledu se nic nezměnilo,” citovala Tarlinga agentura Reuters.

ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítDeja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *